Fotowoltaika Facebook

Wycena

panele fotowoltaiczne

Jak działają panele fotowoltaiczne — ogólne zasady

Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, pozwalającym obniżyć rachunki za energię. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, warto jednak nieco zagłębić temat, by uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów. Zastanawiając się, jak działają panele fotowoltaiczne, należy zwrócić uwagę na sposób ich montażu.

Jeżeli już na etapie budowy wiemy, że chcemy zamontować ogniwa, to dach płaski, jedno lub dwuspadowy może obniżyć koszt inwestycji o sporą sumę. Dlaczego dach i to, jak panele słoneczne działają na dachu, ma takie znaczenie? Ponieważ należy zamontować je tak, by pobierały, jak największą ilość promieni słonecznych. By tak się stało, koniecznie jest usytuowanie paneli od strony południowej. Zatem jedna połać dachu musi znajdować się właśnie od strony południowej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to wbrew opinii montaż ogniw nadal jest opłacalny. Koszt zwróci się może rok lub dwa później niż w przypadku montażu od południa.

jak działają panele fotowoltaiczne

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Ogólnie zasady już opisaliśmy. Są jednak bardzo ważne i warto się z nimi zapoznać już na etapie budowy domu, gdy wiemy, że jesteśmy zdecydowani na fotowoltaikę. Przejdźmy do konkretów, jak działają panele fotowoltaiczne i jak długo działają panele fotowoltaiczne?

Elementy składowe instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów, zanim przejdziemy do omawiania ogólnych zasad, wyjaśnimy, jak działa ogniwo fotowoltaiczne. W ogniwach zachodzi tak zwane zjawisko fotowoltaiczne, na czym polega? W wyniku działania różnych czynników zewnętrznych, a w tym przypadku temperatury i promieniowania słonecznego w ogniwach zachodzi zjawisko przewodzenia ładunku elektrycznego.

Energia słoneczna zostaje przekształcona w prąd stały. By wytworzyć dużą ilość energii, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne. Prąd, który powstał, w ogniwach przekazywany jest do inwertera, zwanego również falownikiem i tam zamieniany jest w prąd zmienny. Zgodny z wymaganiami sieci miejskiej.

Inwerter – falownik

Falownik to bardzo ważna jak nie najważniejsza część instalacji fotowoltaicznej. To on odpowiada za to, jak działają panele fotowoltaiczne. Jeżeli instalacja ulegnie awarii, to właśnie inwerter nas o tym poinformuje, ponieważ się wyłączy. To właśnie grupa modułów, które zasilają falownik nazywana jest panelem fotowoltaicznym.

Jak działają panele słoneczne?

Jak działają i jak sprawdzić działanie paneli fotowoltaicznych? Pakiet paneli fotowoltaicznych w przedziale od 10 do 40 sztuk wytworzy 3 – 10kW. Energię, która powstanie możemy w całości wykorzystać na potrzeby naszego gospodarstwa lub oddać niewykorzystaną energię do sieci miejskiej. Jest to bezgotówkowe rozliczenie na energię. Jeżeli interesuje nas takie rozwiązanie, należy podpisać umowę z operatorem sieci miejskiej, stając się tym samym prosumentem.

Co to oznacza? Jesteśmy jednocześnie konsumentem i producentem energii. Zyskujemy w ten sposób do 80% energii. Do rozliczania ilości wyprodukowanego prądu służy licznik dwukierunkowy, który jest elementem składowym instalacji, ale uwaga — tylko do 10kW. Standardowe gospodarstwa domowe nie potrzebują jednak większej ilości mocy.

ile kosztuje fotowoltaika cennik - freeeco Lublin

Fotowoltaika – sprawdź ofertę