Fotowoltaika Facebook

Wycena

Magazyny energii FAQ

FAQ dotyczący magazynów energii. Zapoznaj się z najczęstszymi pytaniami klientów dotyczących magazynu energii i jego funkcjonowania.

Na podstawie analizy zużycia i rozmowy z działem technicznym FreeEco, którego wykwalifikowani specjaliści dobiorą idealny produkt odpowiadający potrzebom klienta. Zakładając, iż instalacje domowe mają zazwyczaj od 3 do 10 kWp, pojemność magazynu energii powinna oscylować w granicach od 5 do 15 kWh. Najważniejszym czynnikiem jest jednak wspomniany w pytaniu nr 1. Profil zużycia zainteresowanego. Dodatkowo, można przeprowadzić badanie analizatorem sieci, aby określić potrzeby każdego domu i dobrać odpowiednią pojemność magazynu.

Magazyn energii jest zestawem składającym się z modułów bateryjnych o określonych parametrach i modułem sterującym pozwalającym na połączenie z instalacją. Pozwala on na magazynowanie nadwyżki wytworzonej energii z paneli bądź pobranej z sieci i wykorzystanie jej:

  • w nocy, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje;
  • w godzinach szczytu tj. rano i wieczorem, gdy występuje największe zużycie;
  • w przypadku zaniku zasilania z sieci elektrycznej. (Możliwa konieczność zakupienia dodatkowych urządzeń i wykonania połączeń do stworzenia układu zasilania awaryjnego).

Działanie magazynu energii możemy dostosować do potrzeb klienta. Systemy różnych producentów oferują po kilka trybów pracy, wśród nich możemy wyróżnić:

  • Tryb maksymalnej autokonsumpcji – jest to domyślne ustawienie magazynów, które następująco: Priorytetem dla całego systemu fotowoltaicznego jest zużycie chwilowe, energia z paneli najpierw zasila odbiory domowe, następnie, w przypadku wystąpienia nadwyżki, ładuje magazyn z maksymalną możliwą mocą. Gdy produkcja jest większa niż zapotrzebowanie domu i maksymalna moc ładowania magazynu lub magazyn jest naładowany, dopiero wtedy energia jest oddawana do sieci. W przypadku zużycia chwilowego większego niż aktualna produkcja, w celu pokrycia go całkowicie, energia pobierana jest z magazynu aż do momentu jego rozładowania. Dopiero gdy magazyn się rozładuje, a instalacja fotowoltaiczna będzie produkować zbyt mało, zostanie pobrana energia z sieci.
  • Tryb godzinowy (Time of Use) – ten tryb jest przygotowaniem na rozliczenie godzinowe, które ma wejść w życie w 2024 roku. Pozwala on na ustawienie konkretnych godzin, w których magazyn ma się ładować i rozładować. Dla przykładu: ustawiono ładowanie magazynu z sieci w godzinach nocnych, gdy energia będzie najtańsza, a rozładowywanie w godzinach 6-10 bądź 16-21, gdy jest ona najdroższa a zużycie energii w domu największe.
  • Tryb ładowania z sieci – prosta funkcja pozwalająca na naładowanie magazynu do określonego stopnia bezpośrednio z sieci elektrycznej
  • Tryb awaryjnego zasilania – możliwość ustawienia magazynu w takim trybie, aby utrzymywał skumulowaną energię tylko na potrzebę awaryjnego zasilania. Oznacza to, że baterie będą rozładowywać się tylko w przypadku zaniku sieci.

Biorąc pod uwagę rozwiązania typowo domowe, gdzie pojemność magazynu oscyluje w granicach 5 – 15 kWh jego „wystarczalność” zależy od następujących czynników:

  • pora roku – zimą i w dni deszczowe magazyny mogą napotkać problemy z naładowaniem się, dlatego w tym czasie warto stosować możliwość ładowania z sieci, aby zawsze mieć zapas energii, oraz by magazyn nie stał rozładowany. Do tego dochodzą źródła ciepła takie jak pompa ciepła lub klimatyzacje, które również zwiększają zużycie energii, przez co magazyny będą rozładowywać się szybciej w chłodne dni.
  • pojemność magazynu – w słoneczne dni magazyn powinien naładować się do pełna w maksymalnie kilka godzin, a następnie wieczorem i nocą rozładowywać w zależności od zużycia energii w domu. Jeżeli magazyn ładuje się bardzo szybko, ale też nie wystarcza na pokrycie całego zużycia wieczorem i już w nocy energia pobierana jest z sieci, można zastanowić się nad zwiększeniem pojemności i dokupieniem kolejnego modułu. Z drugiej strony, gdy nawet w słoneczne długie dni magazyn nie jest w stanie naładować się do pełna, możliwe, że magazyn jest zbyt duży, bądź zużycie chwilowe w danym miejscu jest zbyt duże w stosunku do mocy instalacji fotowoltaicznej. Baterie nie są w stanie naładować się do pełna a po zachodzie słońca bardzo szybko się rozładują i energia będzie pobierana z sieci.
  • profil zużycia energii – może być tak, że magazyn o pojemności 10kwh wystarczy na całą noc i poranek i pokryje całe zużycie całego domu aż do wschodu słońca i rozpoczęcia pracy paneli. W innym przypadku magazyn może rozładować się już wieczorem, bądź w środku nocy. Wszystko zależy od tego jak duże jest zużycie w domu, jeżeli w nocy jest ono stałe i pracują tylko takie odbiorniki jak router czy lodówka, to magazyn spokojnie powinien pokryć takie zużycie. Natomiast gdy dołożymy do tego pompy ciepła, klimatyzatory, silniki, bądź inne urządzenia o dużej mocy, magazyn rozładuje się szybciej.

Magazyny energii podłączone są po stronie prądu stałego. Umożliwia to ich ładowanie oraz rozładowanie również w przypadku zaniku sieci elektrycznej. Aby poprawnie podłączyć magazyn należy spełnić określone warunki:

  • Falownik hybrydowy, który jest kompatybilny z posiadanymi bateriami;
  • Dopasowanie napięć i prądów magazynu i falownika;
  • Komunikacja między modułem zarządzającym a falownikiem po protokole określonym w instrukcji obsługi;

Montaż i podłączenie magazynów energii powinien wykonywać wykwalifikowany specjalista posiadający uprawnienia elektryczne.

Wszystkie magazyny energii znajdujące się w naszej ofercie są w standardzie LiFePo4, czyli są litowo-żelazowo-fosforowe. Ta właściwość pozwala na większą liczbę cykli tych magazynów, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Te baterie nie wybuchają.

W zależności od wybranego produktu, cena magazynu oscyluje w granicach od 3000 do 4000 zł/kwh.

Producenci magazynów radzą i przestrzegają przed montażem magazynów na zewnątrz. Minusowa temperatura działa negatywnie tak samo jak na wszelkie inne baterie i akumulatory, baterie się nie ładują i skraca się ich żywotność. Dodatkowo, w śnieżne dni korzystne jest naładowanie magazynu z sieci, by ten nie stał rozładowany przez dłuższy czas.

Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla każdej osoby, która chce jak zmagazynować jak najwięcej energii i w największym możliwym stopniu uniezależnić się od sieci elektrycznej. Dodatkowo:

  • Zastosowanie magazynu energii pozwala na zapobieganie wyłączeniom falownika spowodowanym zbyt wysokim napięciem w sieci, które są nagminne w okresie wiosennym i letnim. Im mniej energii jest oddawane do sieci, tym mniej „podbijane” jest napięcie w sieci;
  • Odebranie 100% zmagazynowanej energii w odróżnieniu od prosumenckiego 80% lub netbilignowych rozliczen na zasadzie kupna-sprzedaży;
  • Rozwiązania pozwalające na zasilanie awaryjne;
  • Zwiększenie autokonsumpcji;
  • Bardzo korzystne dofinansowania – Mój prąd nawet do 16 000 zł na magazyn energii;

Masz pytania?
Zadzwoń do nas właśnie teraz i porozmawiaj z naszym konsultantem.

freeeco lublin odnawialne źródła energii PV

FreeEco sp. z o. o. to firma z siedzibą w Lublinie posiadająca wieloletnie doświadczenie w sprzedaży, montażu i serwisowaniu instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i klimatyzacji.

Przez lata zamontowaliśmy setki zestawów fotowoltaicznych i pomp ciepła w całym kraju. Stawiamy na wysoką jakość obsługi i pełne zadowolenie każdego klienta.

Oddziały lokalne

odnawialne źródła energii Lublin

Obniż rachunki za energię!

Wytwarzaj darmową energię we własnym domu lub w firmie!

Od lat specjalizujemy się w odnawialnych źródłach energii. Nasza oferta, to fotowoltaika, pompy ciepła, audyty energetyczne i wiele innych produktów i usług powiązanych z OZE. Skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj i zapytaj o korzystną ofertę dla domu, firmy lub rolnictwa!

Zapraszamy...

    Wolisz zadzwonić? tel. 81 307 09 00

    Uzyskaj specjalną wycenę

    Skontaktujemy się w ciągu kilku godzin.

    Na co chcesz otrzymać wycenę?





    Dla kogo przygotować ofertę?



    W jaki sposób wolisz otrzymać wycenę?

    Preferowane godziny kontaktu