Fotowoltaika Facebook

Wycena

Wymiana starego pieca - do kiedy wymienić kopciucha?

Wymiana starego pieca (kopciucha) na nowe formy ogrzewania wynika z wprowadzonych przepisów antysmogowych. Stare kotły na paliwa stałe, często określane jako "kopciuchy", są znaczącym źródłem zanieczyszczeń powietrza, w tym pyłów i szkodliwych gazów, takich jak tlenki azotu czy dwutlenek siarki. Ich wymiana na nowsze, ekologiczniejsze źródła ciepła ma ogromne znaczenie dla poprawy jakości powietrza i ochrony polskiego środowiska naturalnego. Nowoczesne systemy ogrzewania m.in pompy ciepła, kotły na pellet czy systemy ogrzewania elektrycznego, są znacznie bardziej efektywne energetycznie.

Wymiana starego pieca na nowoczesne źródło ciepła skupia się głównie na wyborze ekologicznych pomp ciepła. Te urządzenia, jak wynika z danych programu "Czyste Powietrze", stają się coraz bardziej popularne, prześcigając tradycyjne kotły gazowe.

Pompy ciepła oferują szereg zalet, takich jak wielofunkcyjność, niski koszt eksploatacji i wysoki komfort użytkowania. Są one efektywnym i ekologicznym rozwiązaniem, które pomaga w osiągnięciu niezależności energetycznej i może przyspieszyć proces odejścia od paliw kopalnych. Co ważne istnieje możliwość uzyskania dofinansowania do instalacji pomp ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze", co jeszcze bardziej podnosi atrakcyjność ich wyboru. W połączeniu z systemami fotowoltaicznymi, które pozwalają na produkcję własnej energii elektrycznej, pompy ciepła stanowią niezwykle efektywne ponieważ fotowoltaika może zapewnić energię elektryczną potrzebną do działania systemu.

Do kiedy wymienić kopciucha? Wymiana pieca - infografika

Do kiedy wymienić kopciucha?

Harmonogram wymiany kopciuchów w poszczególnych województwach:

Do 01.01.2024: lubelskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie.
Do 01.07.2024: zachodniopomorskie.
Do 01.09.2024: pomorskie.
Do 01.01.2027: lubuskie.

Pamiętaj też, że do końca 2026 roku konieczna będzie wymiana kotłów III i IV klasy, a do końca 2029 roku – kotłów klasy V. Jest to więc dobry moment, aby pomyśleć o inwestycji w pompę cieplną dodatkowo finansując jej zakup z dostępnych aktualnie dotacji.

Dofinansowanie "Czyste Powietrze"

Dofinansowanie "Czyste Powietrze" ma na celu wspieranie indywidualnych inwestorów w przejściu na bardziej ekologiczne źródła energii przez co wspomaga proces odejścia od paliw kopalnych i ochrony środowiska naturalnego.

Podstawowy poziom dofinansowania
Bez kompleksowej termomodernizacji z instalacją PV (fotowoltaiczną): do 41 000 zł
Z kompleksową termomodernizacją i panelami PV: do 66 000 zł

Podwyższony poziom dofinansowania
Bez kompleksowej termomodernizacji z instalacją PV: do 59 000 zł
Z kompleksową termomodernizacją i panelami PV: do 99 000 zł

Najwyższy poziom dofinansowania
Bez kompleksowej termomodernizacji z instalacją PV: do 79 000 zł
Z kompleksową termomodernizacją i panelami PV: do 136 200 zł

więcej informacji o dotacji Czyste Powietrze znajdziesz w naszym FAQ.

Częste pytania

Co jeśli nie wymienię kopciucha? Jakie kary za brak wymiany pieca?
Osobom, które nie wymienią kotłów w ustalonych przedziałach czasowych grozi grzywna do 5 000 zł.

Kto musi wymienić piec?
Właściciele budynków wykorzystujących nieefektywne energetycznie piece węglowe (tzw. kopciuchy), są zobowiązani do ich wymiany zgodnie z lokalnymi przepisami o ochronie środowiska i normami emisji.

Co jeśli kogoś nie stać na wymianę kopciucha?
Osoby, które nie stać na wymianę starego pieca, mogą ubiegać się o dofinansowanie z programów rządowych lub lokalnych, takich jak „Czyste Powietrze”, które oferują wsparcie finansowe na zakup nowoczesnych, ekologicznych systemów grzewczych.

Do kiedy wymiana pieca na wsi?

Wymiana pieca obowiązuje w zależności od województwa. Zostały ustalone daty modernizacji źródeł energii. Termin do kiedy wymiana pieca na wsi w Twoim regionie możesz sprawdzić na infografice powyżej.

Czy będzie przedłużony termin wymiany pieca?
Decyzje o ewentualnym przedłużeniu terminu wymiany pieca są zależne od lokalnych władz i mogą ulec zmianie w związku z aktualną polityką oraz dostępnością programów wsparcia.

Jakie piece od 2024 roku?
W 2024 roku obowiązywać będą nowe, bardziej rygorystyczne normy emisyjne dla pieców, preferujące urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej i niskiej emisji szkodliwych substancji, takie jak piece gazowe, elektryczne, pompy ciepła czy kotły na biomasę.

Czy mogą mnie zmusić do wymiany pieca?
Przepisy mogą nakładać obowiązek wymiany nieefektywnych i zanieczyszczających środowisko pieców, co oznacza, że właściciele nieruchomości mogą być zobowiązani do ich modernizacji lub wymiany na nowsze modele zgodnie z obowiązującymi normami.

Co z piecami bezklasowymi?
Piece bezklasowe, czyli stare piece węglowe nieposiadające żadnej klasy efektywności energetycznej, powinny zostać wymienione zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Na co wymienić kopciucha? Na jaki piec wymienić kopciucha?
Kopciuchy mogą być wymieniane na nowoczesne systemy grzewcze takie jak kotły gazowe, elektryczne, pompy ciepła, piece na pellet lub biomasę.

Co zrobić ze starym piecem?
Stare piece należy zutylizować zgodnie z przepisami o ochronie środowiska, często firmy instalujące nowe systemy grzewcze oferują usługę demontażu i utylizacji starych urządzeń.

Dofinansowanie do wymiany pieca z gminy

W różnych gminach mogą obowiązywać różne dofinansowania do wymiany pieca. Dla przykładu w Lublinie aktywny był program PONE, który pozwalał na sfinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł energii na nowoczesne pompy ciepła i piece na pellet. Nie wszystkie gminy dysponują jednak dofinansowaniami na wymianę starych urządzeń.

Pomoc w uzyskaniu dofinansowania na wymianę pieca na pompę ciepła

Skorzystaj z dofinansowania "Czyste Powietrze" na wymianę starego pieca na nowoczesne źródła energii. Od 2015 roku wspieramy transformację energetyczną w Polsce. W tym czasie zaprojektowaliśmy i zamontowaliśmy setki pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych dla klientów z całej Polski! Zapewniamy najlepsze ceny i profesjonalny montaż. Korzystając z naszej oferty możesz liczyć na kompleksową obsługę swojego wniosku i prefinansowanie! Skontaktuj się z nami i zapytaj o możliwość uzyskania dotacji na wymianę pieca na pompę ciepła. Zapraszamy do kontaktu.

Masz pytania?
Zadzwoń do nas właśnie teraz i porozmawiaj z naszym konsultantem.

freeeco lublin odnawialne źródła energii PV

FreeEco sp. z o. o. to firma z siedzibą w Lublinie posiadająca wieloletnie doświadczenie w sprzedaży, montażu i serwisowaniu instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i klimatyzacji.

Przez lata zamontowaliśmy setki zestawów fotowoltaicznych i pomp ciepła w całym kraju. Stawiamy na wysoką jakość obsługi i pełne zadowolenie każdego klienta.

Oddziały lokalne

Longi Solar Lublin

Obniż rachunki za energię!

Wytwarzaj darmową energię w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej!

Od lat specjalizujemy się w odnawialnych źródłach energii. Nasza oferta, to fotowoltaika, pompy ciepła, audyty energetyczne i wiele innych produktów i usług powiązanych z OZE. Skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj i zapytaj o korzystną ofertę dla domu, firmy lub rolnictwa!

Zapraszamy...

  Uzyskaj specjalną wycenę z dotacją

  Przygotujemy dla Ciebie korzystną wycenę i oddzwonimy w ciągu kilku godzin.

  Na co chcesz otrzymać wycenę?


  Podstawowe informacje
  Dla kogo przygotować ofertę?  W jaki sposób wolisz otrzymać wycenę?

  Preferowane godziny kontaktu