Decydując się na instalację fotowoltaiczną musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jaka moc będzie dla nas najlepsza? Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? Dobór mocy instalacji nie jest taki prosty jak nam się wydaje. W tym celu warto skontaktować się ze specjalistą z naszego zespołu. Wieloletnie doświadczenie zespołu FreeEco pozwoli dobrać moc tak aby instalacja przynosiła same oszczędności. Warto jednak być świadomym na co należy zwrócić uwagę.
Przede wszystkim musimy odpowiedzieć na pytanie ile nasz dom zużywa prądu w ciągu roku? Niezbędne będą w tym wypadku rachunki za energię elektryczną. Należy podejść do tego odpowiednio, by uniknąć tzw. przewymiarowania instalacji. Wprowadzając energię do sieci, mamy rok na odbiór tej energii w wysokości 80% tego co wprowadziliśmy. Wybierając za dużą moc instalacji energia nie odebrana w ciągu roku przepada. Gdy zdecydujemy się na zbyt małą moc wtedy instalacja nie będzie pokrywać naszego zapotrzebowania. W takim wypadku będziemy musieli pobierać energię z sieci a to oznacza, że fotowoltaika będzie przynosić znacznie mniej oszczędności.
Wydajność paneli fotowoltaicznych
Moduły fotowoltaiczne z czasem tracą część maksymalnej mocy wyjściowej. Nie jest to duży ubytek, ale warto wziąć go pod uwagę już na etapie projektowania. Jest to naturalny proces i nie ma wyjątków w tej kwestii. W związku z tym warto przyjrzeć się jaką gwarancję wydajności dają producenci paneli. Większość producentów zapewnia, że wydajność modułów nie spadnie poniżej 80% po 25 latach. Z tego względu warto zdecydować się na zainstalowanie nieco większej mocy.
A może dodatkowe sprzęty?
Jeśli przeanalizowaliśmy już rachunki i wzięliśmy pod uwagę spadek mocy paneli istotne jest również zastanowienie się czy w najbliższym czasie będziemy się decydować na nowe wyposażenie wymagające dużej ilości prądu. Może okazać się, że w niedługim czasie wzrośnie nasze zapotrzebowanie na energię, np. poprzez zamontowanie pompy ciepła czy klimatyzacji. Przemyślenie takich dodatkowych elementów wcześniej pozwoli lepiej zaplanować instalację fotowoltaiczną.
Czy lokalizacja domu i wielkość dachu ma znaczenie?
Zanim określimy dokładną wielkość instalacji niezbędny jest audyt wykonany przez specjalistę. Sprawdzi on możliwości instalacji fotowoltaiki w danym gospodarstwie. Zwróci uwagę na powierzchnię dachu lub gruntu, ekspozycję danej powierzchni względem Słońca, kąt nachylenia dachu czy ewentualne występowanie zacienień. Jeśli dach jest całkowicie płaski warto będzie zastosować konstrukcję podwyższającą, w przypadku gdy dach skierowany jest na północ można zastosować konstrukcję naziemną. Jest wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie dokładnego audytu.
Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?
Jeśli nie przewidujemy zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną, nie ma sensu decydować się na większą instalację, by uniknąć przewymiarowania. Warto pamiętać, że istnieje możliwość rozbudowy instalacji o kolejne moduły. Gdy rozbudowa będzie niewielka, np. o jeden czy dwa panele może okazać się, że nie będzie konieczności wymiany inwertera. Warto jednak przemyśleć taką możliwość przed założeniem instalacji, by np. wybrać większy inwerter z możliwością późniejszej rozbudowy tak aby nie zakłócał pracy pierwotnej instalacji. Moc falownika powinna zostać dobrana do całej mocy zestawu, zaleceń producenta i warunków nasłonecznienia.
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, gdy dopiero buduję dom?
Kiedy przynajmniej od roku mieszkamy w domu, na którym ma znaleźć się instalacja znacznie łatwiej jest określić potrzebną moc. Gdy jednak budynek jest nowy i np. dopiero się do niego wprowadzamy trzeba oszacować planowane zużycie. W tym przypadku należy określić jakie urządzenia będą znajdować się w domu oraz ilu będzie domowników. Należy sporządzić bilans energetyczny, by na jego podstawie oszacować średnie zużycie energii i dobrać moc instalacji. W przypadku, gdy jednak instalacja okaże się zbyt mała, warto wcześniej pomyśleć o możliwości późniejszej rozbudowy. Zobacz również artykuł pt.: Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej? – podsumowanie
Jaka więc powinna być moc instalacji? Nie za duża, ani nie za mała, czyli po prostu odpowiednia dla naszego gospodarstwa domowego. W tej kwestii warto zaufać naszym doradcom i projektantom, którzy na podstawie danych zebranych podczas audytu dobiorą stosowną moc instalacji. Wezmą pod uwagę rachunki za prąd, taryfę, roczne zużycie, sprzęty, lokalizację budynku czy możliwości rozmieszczenia paneli na dachu, a klientowi pozostanie cieszyć się z własnej instalacji fotowoltaicznej.
Jeśli chcielibyście poznać możliwości instalacji fotowoltaicznej na dachach Waszych budynków – zapraszamy do kontaktu. Nasi doradcy przeprowadzą darmowy audyt, po którym uzyskacie wszelkie niezbędne informacje. Dodatkowo odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją wątpliwości również w sprawie dofinansowań do fotowoltaiki. Zadzwoń i umów się na niezobowiązujące spotkanie!
[kontakt]
zobacz również: