Fotowoltaika Facebook

Wycena

czy fotowoltaika się opłaca?

Czy fotowoltaika się opłaca?

Czy fotowoltaika się opłaca? Obecnie fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Nie ma już miejscowości, w której przynajmniej jeden dom nie byłby wyposażony w panele fotowoltaiczne. Czy to oznacza, że jest to korzystne rozwiązanie dla użytkowników energii?

Rozważając założenie instalacji fotowoltaicznej, analizie poddajemy jej cenę. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że jej koszt jest wysoki, to w dalszej perspektywie dostrzegamy wiele oszczędności.

czy fotowoltaika się opłaca?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Na koszt instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, np. wykorzystane komponenty, moc, którą potrzebujemy czy rodzaj konstrukcji montażowej. Wszystko to kosztuje i zapewne na pierwszy rzut oka wycena całej instalacji może przyprawić o zawrót głowy. Gdy jednak lepiej przyjrzymy się całemu procesowi okaże się, że sporą część zainwestowanej kwoty możemy odzyskać dzięki dofinansowaniom, a pozostała suma zwróci się w ciągu kilku lat.

Czy fotowoltaika się opłaca? Skupiając się na opłacalności fotowoltaiki na pierwszym miejscu stawiamy obniżone rachunki za energię elektryczną. Nasza instalacja będzie sama produkować prąd potrzebny w domu. Dzięki temu będziemy pobierać znacznie mniej energii z Zakładu Energetycznego. Latem może się okazać, że nasza instalacja produkuje więcej energii niż potrzebujemy. Wtedy nadprodukcja trafi do sieci, a 80% tej energii odzyskamy zimą lub w pochmurne dni. Dzięki temu nawet w miesiącach, gdy będzie znacznie mniej Słońca, nasze rachunki będą niskie.

czy fotowoltaika się opłaca?

Czy fotowoltaika się opłaca? To, w ciągu ilu lat zwróci się fotowoltaika zależy w dalszym ciągu od wielu czynników. Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie obniżone rachunki za prąd to czas zwrotu będzie dłuższy. Możemy skrócić ten okres dzięki kolejnym działaniom.
Decydując się na fotowoltaikę warto zwrócić uwagę na ulgę termomodernizacyjną czy możliwość odliczenia kosztów poniesionych na fotowoltaikę od dochodu. Tym sposobem odzyskujemy kolejne pieniądze wydane na instalację.

Myśląc o założeniu fotowoltaiki dobrze jest zapoznać się z aktualnymi programami dofinansowań. Temat dofinansowań poruszaliśmy już w jednym z naszych artykułów, do którego lektury zachęcamy. Warto zapoznać się z tym tematem wcześniej, gdyż w przypadku niektórych programów chęć udziału należy zgłosić przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia. Dzięki dofinansowaniom odzyskujemy kolejne pieniądze.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Podsumowując, czy fotowoltaika się opłaca? Oczywiście, że tak! Kwestia tego, w jakim czasie zwrócą nam się koszty poniesione na instalację. Jeśli podejdziemy do sprawy ‘poważnie’ to w krótkim czasie okaże się, że cała wydana kwota na instalację zwróci się nam. Co więcej od tego momentu zaczniemy wychodzić na plus, gdyż rachunki w dalszym ciągu będą bardzo niskie. Zaczniemy więc oszczędzać ponieważ nie będziemy płacić tak wysokich rachunków, jakie byłyby w przypadku gdybyśmy nie posiadali instalacji fotowoltaicznej.

czy fotowoltaika się opłaca?