Fotowoltaika Facebook

Wycena

domy energooszczedne

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny pozwala zaoszczędzić pieniądze związane z wydatkami na ogrzewanie. W obecnym czasie stale rośnie świadomość ludzi w zakresie ekologii i oszczędności. Większość z nas stawia na jakość i nowoczesność. Jednocześnie wciąż rosnące ceny za energię zmuszają nas do szukania bardziej opłacalnych rozwiązań. Chcąc zmniejszyć opłaty utrzymania domu a przy tym zadbać o środowisko i zapewnić sobie niezależność energetyczną warto przyjrzeć się projektom domów energooszczędnych i pasywnych.

Dom energooszczędny, a dom pasywny

Dom energooszczędny, jak sama nazwa wskazuje, to budynek, o obniżonym w porównaniu do standardowego, zapotrzebowaniu na energię. Już na etapie budowy bierzemy pod uwagę różne elementy, które pozwolą nam zmniejszyć utratę energii. Nie jest to jednak tak radykalne działanie jak w przypadku domów pasywnych. W tego typu budynku jesteśmy nastawieni nie tylko na zmniejszenie zużywanej energii na co dzień, ale także zwracamy uwagę na sposób jej pozyskiwania i ponownego wykorzystywania.

Na co warto zwrócić uwagę, aby koszty utrzymania domu były jak najmniejsze?

Jedną z wielu możliwości może być zastosowanie pompy ciepła. Pozwala ona na ogrzewanie budynku wykorzystując energię pochodzącą ze środowiska (z gruntu, powietrza, wody). Dzięki temu znacznie zmniejszymy wydatki na ogrzewanie domu. Dodatkowo staniemy się bardziej niezależni od zagranicznych potentatów w eksporcie paliw kopalnych. Większość pomp umożliwia nie tylko ogrzewanie domu, ale także chłodzenie pomieszczeń czy grzanie wody. Wszystko to znacznie zwiększy komfort życia przy jednoczesnych niedużych kosztach.

Przy budowie domu możemy zrezygnować z komina, co dodatkowo zmniejszy wydatki. Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie, które nie powoduje emisji zanieczyszczeń i nie wymaga zbyt wiele miejsca. Oznacza to, że nie musimy tworzyć dużych kotłowni. Wystarczy niewielka przestrzeń potrzebna dla samego urządzenia. Dodatkowo warto podkreślić, że przy prawidłowym ustawieniu parametrów pracy urządzenia, pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowym źródłem ciepła.

domy energooszczędne Lublin

Innym istotnym aspektem jest montaż i wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej. Moduły fotowoltaiki mogą być umieszczone na dachu domu, garażu czy na gruncie. Proces zachodzący w instalacji fotowoltaicznej pozwoli na wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej. Taką energię możemy wykorzystać do oświetlania, zasilania urządzeń w domu czy ogrzewania. Dzięki takiemu rozwiązaniu staniemy się bardziej niezależni od dostawcy prądu a rosnące ceny za energię nie będą tak mocno nas dotyczyć. Dodatkowo możemy zainwestować w magazyn energii, który pozwoli nam jeszcze bardziej uniezależnić się od zakładu energetycznego.

Co jeszcze możemy zastosować, aby nasz dom był energooszczędny?

Kluczowe są energooszczędne okna. Pozwolą nam uniknąć strat ciepła a także ochronią przed zimnem. Istotna jest także izolacja termiczna, która również przyczyni się do zmniejszenia strat energii. Warto zwrócić uwagę na rekuperację czyli mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła. Jej działanie opiera się na ruchu powietrza wytwarzanego przez rekuperator. Dzięki rekuperacji mamy możliwość wymiany zużytego, brudnego powietrza z domu na czyste i świeże, jednocześnie odzyskując część zgromadzonego już ciepła.

Będąc na etapie budowy domu warto zwrócić uwagę na poszczególne elementy, które w przyszłości pozwolą nam zminimalizować koszty przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu życia w takim domu. Jeśli natomiast mamy już wybudowany obiekt, można dokonać jego modernizacji i zastosować choć część z wymienionych możliwości. Zdecydowanie się nawet na tylko niektóre rozwiązania sprawi, że zaczniemy więcej oszczędzać i staniemy się bardziej niezależni.

Poszukujesz najlepszych rozwiązań? Budujesz dom energooszczędny i potrzebujesz pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych lub innych rozwiązań OZE ? Skontaktuj się z naszą firmą, a chętnie doradzimy Ci w tym zakresie.