Fotowoltaika Facebook

Wycena

SolarEdge z ładowark EV

Pierwsza ładowarka EV zintegrowana z inwerterem fotowoltaicznym. Branża fotowoltaiczna dostrzega szansę, jaką do jej rozwoju stwarza elektryczna motoryzacja. Jeden z czołowych producentów inwerterów i sprzętu MLPE, SolarEdge, zaprezentował system umożliwiający ładowanie samochodu elektrycznego bezpośrednio energią produkowaną z domowej instalacji fotowoltaicznej.

SolarEdge zapewnia, że zaprezentowana przez niego ładowarka samochodów elektrycznych jest pierwszym na świecie tego rodzaju rozwiązaniem zintegrowanym z inwerterem fotowoltaicznym. W tym przypadku SolarEdge wykorzystuje swój inwerter HD-Wave.

Izraelska firma zapewnia, że opracowany przez nią system umożliwia nawet sześciokrotnie szybsze ładowanie samochodu elektrycznego niż ładowarki w standardzie Level 1.

Nowy system SolarEdge zakłada ładowanie samochodu energią pochodzącą z systemu fotowoltaicznego z mocą 9,6 kW. Jeśli w danym momencie potrzebnej energii nie będzie mógł dostarczyć system PV, wówczas włączy się tryb ładowania energią z sieci z mocą 7,6 kW.

– Połączenie inwertera i ładowarki zapewni znaczące oszczędności zarówno jeśli chodzi o koszty urządzeń jak i pracy instalatora poprzez wyeliminowanie konieczności zakupu dodatkowych komponentów instalacji takich jak okablowanie czy wyłączniki – komentuje izraelska firma.

SolarEdge na swój nowy produkt daje 12-letnią gwarancję i zapewnia, że w przyszłości będzie można rozszerzyć jego funkcjonalności m.in. o obszar zarządzania popytem (demand side response, DSR), co oznacza potencjalne, dodatkowe korzyści finansowe dla właściciela takiej instalacji, a także o możliwość optymalizacji wykorzystania energii w okresie tzw. Time-of-Use (ToU).

Do premierowej prezentacji nowego rozwiązania izraelska firma wykorzystała odbywającą się za Oceanem najważniejszą imprezę amerykańskiego sektora solarnego – targi Intersolar North America.